بازگشت به صفحه قبل

نخ پلی استر آنتی باکتریال


کلیه منسوجات، هنگامی که در معرض باکتری ها قرار می گیرند،  بستری برای رشد باکتری و یا شیوع آن خواهند شد. بطور مثال ملحفه های بیمارستانی، در بخش های عفونی، هزینه زیادی صرف ضدعفونی کردن آنها می شود.  آلودگی میکروبی نه تنها برای انسان ها مضر است،  بلکه آنها  باعث مضرات اقتصادی نیز می شوند ، زیرا  تجهیزات صنعت  را دچار تخریب و نابودی می گردانند. وجود آلودگی ها در هر سطح، اولین قدم به سمت آلودگی آن سطح می باشد،  بنابراین مهم است که باکتری ها را قبل از رسیدن و پیوستن به سطح، از بین ببریم.   با تولید این نخ، علاوه بر آنکه هزینه های ناشی از ضدعفونی کردن  کاهش می یابد،  می توان مرگ و میرهای ناشی از عفونت های بیمارستانی را کاهش داد.  روش های دیگری که برای ضد باکتری کردن منسوج، استفاده می شود،  روش فیزیکی است،  که علاوه بر ثبات شستشویی نامناسب ،  باعث آلودگی های  زیست محیطی  نیز می گردد. 

در میان عناصر آنتی باکتریال گوناگون مورد استفاده در منسوجات، نقره به دلیل خواص ویژه‌ای چون پایداری حرارتی،  فراریت کم و فعالیت طولانی مدت دارای اهمیت ویژه‌ای است.

نانوذرات نقره بر روی بازه‌ وسیعی از باکتری‌های گرم مثبت و گرم منفی تأثیرگذارند. این ذرات به دلیل نسبت سطح به حجم بالا،  سطح تماس بالایی را  با  میکروارگانیسم‌ها  ایجاد کرده و سبب از بین رفتن آن‌ها خواهند شد.


   

روش‌های متداول ضدباکتری کردن منسوجات عموماً فیزیکی هستند.  در این روش‌ها،  بعد از تولید محصول در کارخانه‌های تکمیل پارچه،  مواد ضد باکتری را بر روی پارچه به صورت عملیات فیزیکی منتقل می‌کنند، همین امر باعث می‌شود تا پس از چند بار شستشو، خاصیت آن از بین برود؛ ضمن اینکه مواد مصرفی آلودگی زیست محیطی نیز دارند و  این در حالی است که می توان با تکیه بر روشی جدید،  و با استفاده از سیستم ذوب ریسی تولید الیاف، مستربچ ضد باکتری را به مذاب پلی استر اضافه کرد. این مستربچ حاوی نانوذرات نقره است. با توجه به اندازه‌ بسیار کوچک نانوذرات، در سطح نخ به صورت یکسان و کامل پخش می شوند و لذا پایداری شستشویی بسیار بالایی دارند. نانو نقره ؛ ایمن ، بسیار فعال، غیر حساسیت زا و آب دوست بوده و برای فرد مصرف کننده  لباس،  قابل تحمل و راحت است. نانو نقره در تماس با قارچ  یا  باکتری ها ، بر روی متابولیسم آنها اثر گذاشته و رشد سلول را مختل می کند. بسیاری از مواد شیمیایی ناپایدار ضدباکتری به دلیل سمیتشان باید با احتیاط عمل شده و استفاده شوند اما نقره خاصیت ضدباکتری طبیعی و بی ضرری دارد که دانشمندان  آن را از یونانی ها و رمی های  باستان فرا گرفته اند. نقره از گذشته به عنوان یک انتی بیوتیک قوی شناخته شده است و دارای کاربردهای گسترده ای در صنایع پزشکی و مراقبت های بهداشتی است. نانو ذرات نقره عموما در غشا باکتری تجمع کرده و تنها تعداد کمی از ذرات  میتوانند وارد سلول شوند. در سطحی که غلظت یون نقره بیشتر است، میزان سمیت و زیست تخریب پذیر بودن نقره هم بیشتر است. نانوذرات نقره خواص ضد میکروبی قوي دارند به طوري که ثابت شده است نانو ذرات نقره علیه طیف وسیعی از باکتري ها اثر ضد میکروبی دارند.