بازگشت به صفحه قبل

نخ پلی استر دیرسوز


آتش نماد گرمی و نور است. در حقیقت نیروی کنترل شده ی این پدیده طبیعی، یکی از مهم ترین عوامل محرک چرخ زندگی انسان های نخستین است. با این همه نیرو و انرژی سرشار،  آتش هم مانند بسیاری از نیروهای طبیعی دیگر، تا زمانی سودمند و اثربخش است که به شکل کنترل شده مورد استفاده قرار گیرد و چنانچه به هر علتی نتوان آن را مهار کرد، آنگاه همین نیروی زندگی ساز به بلایی خانمان برانداز تبدیل خواهد شد.آتش سوزی های گسترده در جنگل ها و مراتع، کارخانه ها و مراکز صنعتی و ساختمان های مسکونی و تجاری ، هرساله خسارت های مادی، انسانی و زیست محیطی جبران ناپذیری را به جهان تحمیل می کند.

مقاومت بسیاری از الیاف مصنوعی از جمله نایلون، اکریلیک و پلی استر در مقابل اشتعال بیشتر از الیاف طبیعی است ولی این الیاف در اثر حرارت تغییرشکل داده و به یک مذاب داغ و چسبنده تبدیل می شوند که تماس با آن بدن انسان را دچار سوختگی های شدید می نماید. الیاف مقاوم دربرابر آتش (الیاف دیرسوز)  یکی از روش های افزایش مقاومت الیاف در برابر اشتعال و نیز کاهش انتشار آتش پس از اشتعال منسوج می باشد.

  نخ  پلی استر دیرسوز(FLAME RETARDANT PET YARN) بدین معناست که این نخ در مقابل آتش، پیشروی کندی نسبت به نمونه پلی استر معمولی از خود نشان می دهد  در تصویر زیر می توانید  تفاوت بین پلی استر معمولی و پلی استر دیرسوز را از نظر پیشروی آتش مشاهده نمایید:نمونه ی سمت راست پلی استر معمولی و نمونه سمت چپ پلی استر دیرسوز می باشد.

محصول نفیس نخ دارای استانداردهای جهانی برای کالاهای خودرویی، کفپوش ها و کلیه محصولات عمودی از جمله پرده می باشد